Не кожен об’єкт архітектури запам’ятовується як красива, велична будівля. Багато творіннь архітекторів як минулого, так і теперішнього часу увійшли в історію як дійсно моторошні будівлі у всіх сенсах цього слова.

Похмура архітектура світу

Жижківская телевежа в Празі викликає багато емоцій у туристів. А вся справа в постатях плазунів немовлят, які закріплені на будівлі. Телевежа – найвища будівля у всій республіці і її видно практично з будь-якої точки. Самі чехи люблять цей архітектурний шедевр, а ось у туристів він викликає досить суперечливі емоції. Діти, що повзають по будівлі – видовище справді страшне. Особливо якщо дивитися на вежу в сутінках.


У Відні є архітектурне творіння під назвою House Attack. Австрійський художник Ервіна Вурм просто впустив на музей сучасного мистецтва інший будинок. Зовні це виглядає дійсно страшно. На великому сучасному будинку на краю даху тримається невеликий приватний будиночок, перевернутий догори ногами, ніби його принесло звідкись сильним ураганом.


Дивлячись на обриси житлового комплексу Habitat 67 в канадському Монреалі в уяві постає зруйновані після землетрусу або бомбардування будівлі. Насправді – це чинне творіння канадського архітектора. Хабітат побудований з 354 бетонних кубів, хаотично накреслених в дванадцятиповерхову будову. Серед поціновувачів таке архітектурне диво вихваляється досі, хоча красу в такому будинку потрібно ще пошукати.

Ще одним представником моторошної архітектури сучасності стало американська будівля суду в Баффало. Будова являє собою 3 темні бетонні вежі які йдуть вгору будівлі практично без вікон. Архітектори просто вирішили, що сонячне світло буде відволікати суддів, а підсудним він взагалі ні до чого. Що зовні, що зсередини будівля суду виглядає дійсно гнітюче.

Не менш моторошно виглядає темний хмарочос досить дивної конструкції в іспанській Понферрада. Сама поява хмарочоса в містечку з населенням трохи менше 70 тисяч вже факт не позитивний, але для чогось його там все ж побудували. Сьогодні цей будинок так і стоїть порожнім, в ньому не побажали ні жити, ні працювати. І лише власник компанії забудовника облаштував у цьому страшному місці собі апартаменти.


У штатах є хмарочос – плід фантазії відомого архітектора Френка Гері, вид якого вселяє якщо не жах, то страх точно. Нью-Йоркський 8 Spruce Street висотою 265 метрів виглядає так, як ніби йому вдалося вистояти ніби після нереальної сили урагану, ніби після нестерпної спеки. Контури будівлі начебто поплавилися і пошарпалися, а з певного ракурсу цілком можна вирішити, що стіни будівлі досі колишуться від сильного вітру.


Френк Гері наслідив не тільки в Америці. У Сіетлі є ще одне його творіння, яке також позитивних емоцій не викликає. Музей Experience Music Project навіть описати словами складно. Це просто потворна конструкція невиразної форми. Сама будівля складається з п’яти блоків, які чомусь наче накриті різнокольоровими полотнами.



У Берліні у сімдесятих роках минулого століття був побудований дослідницький інститут експериментальної медицини. Насправді вперше побачивши цю будівлю більшість упевнена, що воно було побудовано нацистами. Інститут зовні схожий на страшний космічний корабель, по бортах якого розташовані дула гармат. Насправді і всередині будівлі є чому жахнутися. В даному інституті вивчаються ліки і проводяться дослідження, в яких задіяні кілька десятків тисяч тварин.

Мабуть, в кожному місті світу є будинок, який можна назвати найстрашнішим. І неважливо – чи це примха архітектора, чи час попрацював над ним – будівля завжди буде приковувати увагу людей.


